کد خبر : 23016
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 مهر 1400 - 16:52

تکمیل شبکه فن‌بازارهای منطقه‌ای در ۲۰ سالگی پارک پردیس

تکمیل شبکه فن‌بازارهای منطقه‌ای در ۲۰ سالگی پارک پردیس

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران گفت: شبکه ملی فن‌بازار بستری برای تعامل میان طرف‌های متقاضی و عرضه‌کننده فناوری است. در نظر داریم برای رشد زیست بوم فناوری کشور به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس پارک فناوری پردیس با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال، شبکه ملی فن بازار را کامل کنیم.  محمدصالح خالقی گفت: مطالعات

تکمیل شبکه فن‌بازارهای منطقه‌ای در ۲۰ سالگی پارک پردیس

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران گفت: شبکه ملی فن‌بازار بستری برای تعامل میان طرف‌های متقاضی و عرضه‌کننده فناوری است. در نظر داریم برای رشد زیست بوم فناوری کشور به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس پارک فناوری پردیس با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال، شبکه ملی فن بازار را کامل کنیم.

 محمدصالح خالقی گفت: مطالعات ایجاد شبکه فن بازار ملی ایران همزمان با تاسیس پارک فناوری پردیس پردیس آغاز شد و این شبکه از ابتدای دهه ۸۰ فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. بر اساس ابلاغیه شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت علمی ریاست جمهوری و با توجه به آیین نامه مصوب هیئت امنای پارک فناوری پردیس، شبکه فن بازار ایران متولی ایجاد فن بازارهای تخصصی و منطقه‌ای در کشور شد.
وی افزود: ما در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور مقوله مهمی داریم که کمتر به آن توجه شده است و آن ایجاد بازار فناوری است. خوشبختانه در کشور ما به توسعه فناوری توجه زیادی شده، اما برای مبادلات فناوری، برنامه‌ریزی خاصی انجام نشده است. کار فن بازار تسهیل این مبادلات فناورانه است.
خالقی ادامه داد: در اکوسیستم نوآوری و فناوری، مبادلات فناوری از چند حالت خارج نیست. یا یک محصول خرید و فروش می‌شود، یا یک سرمایه جابجا می‌شود، یا انتقال دانش فنی انجام می شود. در این مبادلات هر جایی که دو طرف مبادله وجود داشته باشند از قبیل یک فروشنده یا یک خریدار یا یک استارتاپ و سرمایه گذار، فن بازارها با ساز و کارهای خودشان فرایند ارتباط بین این دو طرف را تسهیل می کنند. به طور کلی کار فن بازارها تسهیل مبادلات بین دو طرف تولید کنندگان و تقاضا کنندگان محصولات فناورانه است.
وی گفت: این شبکه برای توسعه بازار فناوری بستری مناسب ایجاد کرده است و با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های راهبردی، تبادل‌های فناورانه در سراسر کشور را به سوی پیشرفت می‌برد.
برنامه ریزی برای توسعه فن بازارها در سراسر کشور
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران گفت: اگرچه در طول ۲۰سال فعالیت پارک فناوری پردیس، ایده و جریان‌های فکری شبکه ملی فن بازار وجود داشت، اما از ابتدای دهه ۹۰ و در سال ۹۱، ایجاد دفاتر فن بازارهای منطقه ای در استان‌های کشور آغاز شد. از همان روز برنامه ریزی ها برای ایجاد یک فن بازار منطقه‌ای در هر استان کشور صورت گرفت و تاکنون موفق به ایجاد ۲۸ فن بازار منطقه‌ای در سرتاسر کشور شده‌ایم.
وی ادامه داد: همچنین شبکه ملی فن بازار ایران در هشت حوزه الف نقشه جامع علمی کشور موظف به ایجاد یک فن بازار تخصصی شد که تاکنون در این زمینه موفق به ایجاد ۴ فن بازار تخصصی در سراسر کشور شده ایم.
گردش مالی هزار میلیارد تومانی فن بازارها در کشور
خالقی گفت: به طور کلی گردش مالی فن بازارها در دو بازه طولانی مدت و کوتاه مدت بررسی شده است. در یک سال گذشته با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته گردش مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی در فن بازارها به وقوع پیوسته است و از ابتدای شکل‌گیری فن بازارهای تخصصی و منطقه‌ای نیز بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی در این شبکه انجام شده است.
وی افزود: نکته قابل توجه این است که تسهیل فعالیت فن بازارها، کار بروکرها یا کارگزارهای فناوران است که توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و شبکه ملی فن بازار ایران نقش هدایت کننده این کار را بر عهده دارد. همچنین نظارت و اقدامات راهبران این شبکه توسط شبکه ملی فرهنگ بازار ایران انجام می‌شود.
بیست سالگی پارک فناوری پردیس با تکمیل فن بازارهای منطقه‌ای همراه می‌شود
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران گفت: بر اساس رسالتی که پارک فناوری پردیس بر دوش ما گذاشته، موظف به توسعه فن بازارها در همه نقاط کشور هستیم و با ساز و کارهای به وجود آمده و همکاری های مناسب بین بخش دولتی و خصوصی؛ تا پایان سال جاری، شبکه فن بازارهای منطقه ای کشور تکمیل خواهد شد و به هدف توسعه ای خود که ایجاد فن بازارهای منطقه‌ای در سراسر کشور است، خواهیم رسید.
خالقی افزود: همچنین کارگزاران تجارت فناوری که مهمترین عوامل ایجاد این بازارها هستند نیز در سراسر کشور فعال خواهند شد. تا کنون ۵۰ شرکت کارگزاری با ما همکاری می‌کنند و تلاشمان این است که تا انتهای سال این عدد به ۷۰ کارگزار برسد.
شبکه ملی فن بازار با تجربه ۲۰ساله به افق‌های بلند می‌اندیشد
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران در خصوص برنامه های کلی بلند مدت و آینده شبکه فن بازار ملی ایران گفت: در نظر داریم تعداد بسیار زیادی از کارگزاران تجارت فناوری که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کارگزار است را در سراسر کشور داشته باشیم که به صورت حرفه‌ای کارشان را انجام دهند.
خالقی ادامه داد: بهبود بسترها و ساز و کارهای تبادل فناوری، مثل ایجاد سامانه فن بازار و بهبود آن در دستور کار ما قرار گرفته است. البته ایجاد سامانه انجام شده است و باید در راستای بهبود آن قدم برداریم تا مبادلات تجارت فناوری در سراسر کشور بیش از پیش تسهیل و تسریع شود.
وی افزود: از جمله برنامه های بلندمدت دیگر ما حوزه‌های تحریمی کشور است، ما می‌خواهیم با استفاده از شبکه‌ای که داریم، از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم تا اقلام تحریمی را جایگزین کرده و نیازهای کشور را برطرف کنیم.
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران گفت: برنامه دیگر ما تهیه مواد اولیه صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان با شناسایی ظرفیت‌های داخلی توسط دفاترمان در سراسر کشور است. ما می‌خواهیم اگر صنعتی در هر نقطه از کشور ماده اولیه نیاز دارد، ابتدا مطمئن شود که این نیاز در داخل کشور قابلیت رفع دارد یا خیر. اگر قابلیت تولید آن در کشور بود نیازش را از داخل تامین کند، در غیر این صورت به واردات روی بیاورد.
به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، خالقی در آخر به چشم انداز بلندمدت شبکه فن بازار اشاره کرد و گفت: در نظر داریم که موضوع صادرات و تسهیل صادرات توسط فن بازارها را ایجاد کنیم و توسعه دهیم. می‌خواهیم با کشورهای همسایه ارتباط بگیریم و موضوع صادرات محصولات فناورانه به کشورهای دیگر را مورد توجه قرار دهیم. همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در داخل کشور را به سرمایه گذاران کشورها ارائه دهیم و شاهد جذب سرمایه از دیگر کشورها در داخل کشور باشیم تا موجب رشد استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان شود.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چگونه یک رپورتاژ موفق بنویسم؟

سلفون opp

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح