کد خبر : 55045
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1400 - 20:38

به دلیل تحریم‌ها در ماه‌های زیادی واکسن نداشتیم/ به کشورهای درحال توسعه کمک می‌کنیم

به دلیل تحریم‌ها در ماه‌های زیادی واکسن نداشتیم/ به کشورهای درحال توسعه کمک می‌کنیم

وزیر بهداشت ضمن گریزی بر روند واکسیناسیون علیه کرونا در کشور و همچنین وضعیت واکسنهای ایرانی کووید، در عین حال به تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: به دلیل کوتاهی در دادن واکسن به ایران، شاهد مرگ و میر بسیاری از مردم کشورمان بودیم که این موضوع برخلاف همه موازین بین المللی

به دلیل تحریم‌ها در ماه‌های زیادی واکسن نداشتیم/ به کشورهای درحال توسعه کمک می‌کنیم

وزیر بهداشت ضمن گریزی بر روند واکسیناسیون علیه کرونا در کشور و همچنین وضعیت واکسنهای ایرانی کووید، در عین حال به تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: به دلیل کوتاهی در دادن واکسن به ایران، شاهد مرگ و میر بسیاری از مردم کشورمان بودیم که این موضوع برخلاف همه موازین بین المللی بود و در طول این سال‌ها هم از هیچ سیاست خصمانه ای برای تشدید تحریم ها فروگذار نکردند.

 دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست سفرای کشورهای اهدا کننده واکسن کووید-۱۹ و تعدادی از مدیران کل وزارت امور خارجه که در محل این وزارتخانه برگزار شد، با بیان اینکه همه مردم دنیا متاثر از بیماری کرونا هستند، اظهار کرد: متاسفانه امروزه شاهد رفتار غیرانسانی قدرت های استکباری علیه کشورمان هستیم. به دلیل تحریم های ناجوانمردانه، ما در ماه های زیادی واکسن نداشتیم؛ در دو ماه اخیر است که واکسیناسیون را با سرعت زیادی انجام می دهیم چرا که تاحدودی متاثر از تحریم ها بوده است.
وی تصریح کرد: به دلیل کوتاهی در دادن واکسن به ایران، شاهد مرگ و میر بسیاری از مردم کشورمان بودیم که این موضوع برخلاف همه موازین بین المللی بود؛ با بهره گیری از سلاح تحریم مردم ما را از دسترسی به نیازهای دارویی و تجهیزاتی محروم کردند و در طول این سال‌ها هم از هیچ سیاست خصمانه ای برای تشدید تحریم ها فروگذار نکردند؛ در ظاهر از عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی سخن می گویند اما می دانید که به خاطر مسائل پولی و بانکی ما عملا از دسترسی به بسیاری از دارو ها و تجهیزات پزشکی محروم هستیم که واکسن هم از این قاعده مستثنی نبوده است.
در سابقه همکاری های حوزه سلامت بین ایران و کشورهای دوست تفاهمات زیادی وجود دارد
عین اللهی با اشاره به اینکه در سابقه همکاری های حوزه سلامت بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دوست تفاهمات زیادی وجود دارد، عنوان کرد: ما می توانیم ظرفیت های زیادی را ایجاد کنیم.
وزیر بهداشت با اشاره به آماری از تعداد دانشجویان، دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی در کشور، توضیح داد: حدود ۲۰ هزار هیات علمی در دانشگاه ها، ۲۲۵ هزار دانشجو، ۵۳ دانشگاه علوم پزشکی و ۱۵ دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم.
وی افزود: در کشور ما بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک وزارتخانه تجمیع شده است که اتفاق بسیار خوبی است و امروزه سازمان های بین المللی این امر را به عنوان یک روش خوب در دنیا می دانند.
عین اللهی در ادامه با اشاره به فعالیت۴۶۰ هزار پرسنل، مجموع تخت های بیمارستانی را ۱۵۵ هزار اعلام کرد و گفت: ۱۶۷۱۳ تخت ویژه در آی سی یوها داریم که در دوران شیوع کرونا بسیار به ما کمک کردند و وجود این تعداد تخت منجر شد که یک بیمار ما هم بدون تخت نماند و همه بیماران را توانستیم پذیرش کنیم؛ همه پزشکان و پرسنل سلامت هماهنگ کار کردند.
آمار واکسیناسیون به دلیل سرعت در تزریق در هر هفته تغییر می کند
وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه ۳۰۹ رشته درسی در رشته های علوم پزشکی داریم، از وجود ۹۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشور خبر داد و عنوان کرد: این مراکز در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند که همکاری کشورها می تواند در این پروژه های تحقیقاتی موثر باشد؛ دکتر نیکنام در گسترش و تعمیق روابط کمک کرده و در نشست هایی جداگانه در این راستا اقدام خواهند کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه آمار واکسیناسیون به دلیل سرعت در تزریق در هر هفته تغییر می کند، عنوان کرد: اکنون حدود ۷۱ میلیون دز واکسن تزریق کرده ایم این در حالی است که در حدود ۲.۵ ماه گذشته فقط ۵ میلیون واکسن تزریق شده بود؛ تحقق این امر تنها به دلیل کمک های مردم بوده است، مردم ما خود را از دولت می دانند و در واکسیناسیون شرکت کردند؛ یک حرکت مردمی ایجاد و بسیاری از مراکز ما به مرکز واکسیناسیون تبدیل شدند. در دو هفته گذشته، در طول یک هفته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دز واکسن تزریق شد.
عین اللهی تصریح کرد: حرکت بی نظیری بود که مردم برای سلامت همنوعان خود وارد صحنه شدند و این حمایت را ایجاد کردند؛ امیدواریم با این حجم از واکسیناسیونی که شده به این بیماری مسلط شویم.
روند تولید واکسن کرونا در کشور
وزیر بهداشت ضمن تشکر از همه کشورهایی که در حوزه واکسیناسیون به ایران کمک کردند، به روند تولید واکسن کرونا در کشور اشاره و بیان کرد: در تولید واکسن هم اقداماتی را انجام داده ایم که امیدواریم با تولید انبوه بتوانیم به کشورهای درحال توسعه کمک کرده و این حرکت را ادامه دهیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه نظام سلامت در جمهوری اسلامی از قوت و قدرت فوق العاده ای برخوردار است، گفت: همانطور که گفتم حوزه آموزش در وزارت بهداشت ادغام شده است و این امر توانسته بسیاری از مشکلات ما را در تربیت نیروهای انسانی رفع کند.
عین اللهی با بیان اینکه اکنون در هراستان یک دانشگاه علوم پزشکی برای خدمت رسانی به مردم وجود دارد، بیان کرد: عرصه فعالیت های وزارت بهداشت بسیار وسیع است و قدرت تربیت نیروی انسانی ما بسیار بالاست. تجربیات ارزنده ای پیدا کردیم و امیدواریم بتوانیم تجربیات خود و شما را با یکدیگر تبادل کرده و استفاده کنیم.
نمی توان با دستاوردهای علمی و تجربیات بشری انحصاری برخورد کرد
وزیر بهداشت همچنین به راه اندازی شبکه های بهداشتی مراقبت های اولیه سلامت در کشور اشاره و بیان کرد: شبکه ای کاملا وسیع که مشکلات سلامت مردم رصد می شود. از شما درخواست می کنیم اگر علاقه مند بودید از این شبکه ها که تا نقاط دوردست هم دسترسی داشته و خدمات اولیه بهداشتی ارائه می دهند، بازدید کنید.
وی با تاکید بر اینکه نمی توان با دستاوردهای علمی و تجربیات بشری انحصاری برخورد کرد، اظهار کرد: ما باید اطلاعات خود را با یکدیگر تبادل کرده تا بتوانیم پروژه های مشترک تحقیقاتی داشته باشیم.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، عین اللهی در پایان تاکید کرد: این جلسه نقطه عطفی بین روابط کشورها بوده و لازم است نشست های مفصلی در حوزه های مختلف برگزار شود.
گفتنی است در پایان با اهدای هدایایی از سفرای کشورها و مدیران کل وزارت امور خارجه که در این نشست حاضر بودند، قدردانی به عمل آمد.
به گزارش وبدا، دکتر محمد حسین نیکنام مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت نیز در حاشیه نشست سفرای کشورهای اهدا کننده واکسن کووید-۱۹ و تعدادی از مدیران کل وزارت امور خارجه که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد با بیان اینکه تعدادی از کشورها واکسن هایی را به جمهوری اسلامی ایران اهدا کردند که لازم بود از این اقدام ارزشمند تقدیر کنیم‌، گفت: در همین راستا جلسه ای طراحی شد و از اقدام انسان دوستانه سفرای کشورهای ژاپن، چین، اتریش، یونان، لهستان، صربستان، آلمان، ایتالیا، قطر، امارات متحده عربی و کوبا که در این اقدام مشارکت داشتند، تشکر و قدردانی به عمل آمد.
وی ادامه داد: در این شرایط سخت که همه خود محتاج واکسن هستند و برخی کشورها چندبرابر نیاز خود را دپو کرده اند، کشورهای دوست، بخشی از واکسن های خود را به مقادیر مختلف به ایران اهدا کردند. آنچه اصل و مهم بوده این است که کشورها در این شرایط سخت به همکاری یکدیگر بشتابند.
نظام سلامت ما فوق العاده قوی است
نیکنام با بیان اینکه وزارت امورخارجه هم نقش خوبی را در این حوزه ایفا کرده و دوستان زحمت زیادی کشیدند، اظهار کرد: امروز فرصتی به دست آمد تا از مسئولان مرتبط با واکسن هم تقدیر و تشکر شود. البته این بهانه ای برای پیشبرد اهداف مشترک کشورها در حوزه سلامت است.
مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه نظام سلامت ما فوق العاده قوی است، مطرح کرد: البته مردم ما کم و بیش از این نقاط قوت مطلع هستند اما در مقایسه با کشورهای دیگر می توان متوجه این موضوع شد؛ ما تجربه های منحصر به فردی از جمله ادغام  آموزش پزشکی در وزارت بهداشت را داریم که یک نمونه بی بدیل در دنیا است.
گسترش و تعمیق خدمات اولیه بهداشتی در کشور
وی افزود: یک دستاورد بسیار مهم دیگر که ما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم، گسترش و تعمیق خدمات اولیه بهداشتی در سایه شبکه است. بسیاری از کشورهای غربی به این دستاورد به عنوان یک مدل نگاه می کنند. مدتهاست که آمریکا برای منطقه ای از کشورش مدل phc ما را پیدا کرده که این امر نشان دهنده این است که ایران حرف های زیادی برای گفتن در دنیا دارد.
دکتر نیکنام عنوان کرد: در همه ابعاد پزشکی همچون درمان، پیشگیری، پژوهش، دارو و واکسن، تجربیات خوبی داریم که می توانیم آنها را با دنیا به اشتراک بگذاریم البته اینگونه دستاوردها انحصاری نیست و کشورها هم دستاوردهای خود را در این عرصه باید به اشتراک بگذارند.
مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت در پایان با اشاره به اینکه این جلسه بهانه ای بود تا همکاری کشورها در آینده گسترده شود، گفت: سفرا از پیشنهاد وزارت بهداشت برای افزایش ارتباطات استقبال کردند و ان شاءالله در آینده با این کشورها نشست خواهیم داشت تا زمینه های مورد علاقه دو طرف را مبنا قرار داده و شاهد گسترش ارتباطات باشیم.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سلفون opp

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح