کد خبر : 203705
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 آبان 1401 - 14:22

مقایسه برند های مختلف جرثقیل سقفی

مقایسه برند های مختلف جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی Hoist ابزاری صنعتی می باشد که برای لیفتینگ بار از ۱ الی ۳۵ تن مورد استفاده قرار می گیرد. وجه مشترک تمامی انواع جرثقیل های سقفی در این است که نیاز به یک تکیه گاه با قابلیت های باری بسیار بالا بر روی سقف و یا در ارتفاعی بالا برای اتصال جرثقیل دارند.

جرثقیل سقفی Hoist ابزاری صنعتی می باشد که برای لیفتینگ بار از ۱ الی ۳۵ تن مورد استفاده قرار می گیرد. وجه مشترک تمامی انواع جرثقیل های سقفی در این است که نیاز به یک تکیه گاه با قابلیت های باری بسیار بالا بر روی سقف و یا در ارتفاعی بالا برای اتصال جرثقیل دارند. جرثقیل سفقی هم بصورت دو کاره یعنی همراه با یک قلاب سقفی و تنها برای لیفتینگ عمودی بار مورد استفاده قرار می گیرد و هم بصورت چهار کاره که با یک ترولی و یا کالسکه سقفی مورد استفاده قرار گرفته و پس از لیفتینگ عمودی بار به جابجایی افقی آن نیز می پردازد.

C:\Users\Alireza\Desktop\b56e5a-maclift1.jpg

برای مقایسه برند های مختلف جرثقیل سقفی ابتدا می بایست به معرفی انواع مختلف این ابزار صنعتی و تناژ کاری هر یک بپردازیم. روش های مختلفی برای دسته بندی جرثقیل های سقفی وجود دارد که یکی از آنها بر حسب نوع اتصال همونگونه که در بالا نیز قید شد بصورت جرثقیل دو کاره و چهار کاره می باشد. از دیگر روش های دسته بندی این ماشین صنعتی بر حسب سرعت لیفتینگ بار می باشد که بر این مبنا بصورت تک سرعته و دو سرعته دارای گیربکس قابل دسته بندی هستند. با این وجود مهندسی ترین روش دسته بندی جرثقیل سقفی بر حسب نوع اتصال این ابزار صنعتی و بر حسب نوع نیروی محرکه می باشد.

اتصال به بار جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی برای اتصال به بار از دو ابزار و اتصال مختلف یعنی سیم بکسل و زنجیر استفاده می کنند. از این منظر جرثقیل های سقفی در دو دسته اصلی جرثقیل های سیم بکسلی و زنجیری قابل دسته بندی هستند که هر یک دارای مزایا و معایبی هستند که در زیر به آن می پردازیم.

  • جرثقیل سقفی زنجیری: با دوام ترین و پر کاربرد ترین نوع جرثقیل سقفی نوع زنجیری آن می باشد. جرثقیل های سقفی زنجیری هم از نوع دستی و هم از نوع برقی و بصورت دو کاره و چهار کاره تولید شده و اغلب تا تناژ ۲۵ تن مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب از زنجیر فولادی خشکه با کلاس G80 در اتصال این سری از جرثقیل ها استفاده شده و به سبب مقاومت سایشی بالایی که دارد طول عمر جرثقیل های زنجیری اغلب بسیار بالا است. از معتبر ترین برند های تولید کننده جرثقیل های زنجیری KITO , VITAL ژاپن و DEMAG آلمان هستند.

  • جرثقیل سقفی سیم بکسلی: کاربری و تولید جرثقیل های سقفی سیم بکسلی محدود بوده و از این رو با برند های محدودتری تولید می شوند. جرثقیل های سیم بکسلی اغلب با قابلیت لیفتینتگ بالاتر از نمونه های زنجیری و اغلب تا ۳۵ تن مورد استفاده قرار می گیرند. از سیم بکسل فولادی با ساختار ۶ رشته ۶X19 در سایز های ۸ الی ۱۲ میلیمتر در اتصالات جرثقیل های سقفی سیم بکسلی استفاده می شود. از معتبر ترین برند های تولید کننده جرثقیل سیم بکسلی در دنیا برند DEMAG آلمان می باشد.

جرثقیل های برقی و دستی

جرثقیل های سقفی با نیروی محرکه مختلفی بکار می افتند که این نیروی محرکه یکی دیگر از روش های دسته بندی این ابزار صنعتی می باشد. انتخاب میان جرثقیل های سقفی دستی و برقی اغلب بر حسب میزان و تعدد کاربری، میزان بار و شرای کارگاهی و کارخانه ای که دسترسی و عدم دسترسی به الکتریسیته را به دنبال دارد صورت می پذیرد.

  • جرثقیل برقی Electric Hoist: جرثقیل های برقی اغلب با بکارگیری برق سه فاز و بصورت چهار کاره مورد استفاده قرار می گیرند هر چند که برخی از برند ها مانند KATO چین به تولید جرثقیل تک فاز نیز می پردازد. جرثقیل های برقی اغلب همراه با یک ترولی برقی با یک دسته راهنما و کنترل که هم قابلیت و ارتفاع لیفتینگ را کنترل می کند و هم میزان جابجایی افقی عرضه می شوند. جرثقیل های سقفی از نوع برقی عم از نوع زنجیری اغلب تا ۱۰ تن و هم از نوع سیم بکسلی تا ۳۰ تن تولید می شوند. معتبر ترین تولید کننده جرثقیل برقی زنجیری از نوع سه فاز در دنیا برند کیتو KITO محصول کشور ژاپن می باشد. از دیگر برند های تولید کننده می توان به برند Demag آلمان، WKTO چین، KATO چین و Lifthand اشاره نمود. برند دماگ بصورت گسترده ای به تولید جرثقیل های برقی سیم بکسلی نیز می پردازد.

  • جرثقیل دستی Chain block: این سری از جرثقیل ها که به بلوک زنجیری نیز شناخته می شوند اغلب بصورت زنجیری و تا تناژ ۲۵ تن تولید می شوند. از شناخته شده ترین برند های تولید کننده جرثقیل دستی در دنیا برند VITAL ویتال ژاپن می باشد. جرثقیل های سقفی دستی دارای دو زنجیر یکی زنجیر فولادی متصل به بار و دیگری زنجیر آهنی در گرید پایین که توسط اوپراتور به حرکت در می آید هستند.

کدام برند از جرثقیل سقفی را بخریم؟

در بکارگیری جرثقیل سقفی توجه به این نکته که چه نوع اتصالی از سقف در دسترس از از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتیکه اتصال شما از نوع قلابی است حتما می بایست از جرثقیل های دو کاره استفاده کنید. جرثقیل های دو کاره نیز هم بصورت دستی تا ۲۵ تن و هم بصورت برقی تا ۱۰ تن در دسترس هستند. در صورتیکه دسترسی به برق تک فاز دارید می توانید از جرثقیل برقی تک فاز KATO چین استفاده کنید که بصورت دو کاره با قلاب سقفی و تا هرفیت وزنی ۵ تن تولید می شود. نمونه های سهف از از این جرثقیل برقی چینی تا ۱۰ تن نیز موجود می باشد.

در صورتیکه دسترسی به برق سه فاز دارید و از ریل های سقفی استفاده می کنید می بایست از جرثقیل های سقفی چهار کاره استفاده نمایید که هم بصورت زنجیری و هم بصورت سیم بکسلی تولید می شوند. برای بارهای بالاتر از ۲۰ تن پیشنهاد به استفاده از جرثقیل های سقفی سیم بکسلی می باشد که برند دماگ DEMAG از شناخته شده ترین برند های تولید کننده می باشد که البته نمونه های موجود در ایران اغلب کار کرده دست دوم هستند. برای لیفتینگ بار تا ۱۰ تن در صورت دسترسی به برق سه فاز بسته به میزان کاربری برند های مختلفی موجود هستند. اگر کارخانه شما بصورت دو شیفت فعالیت می کند و فشار بالایی بر پیکر جرثقیل وارد می شود استفاده از جرثقیل برقی کیتو KITO ژاپن از نوع زنجیری پیشنهاد می شود. در صورت استفاده بصورت تک شیفت می توانید از جرثقیل های برقی KATO و یا Lifthand استفاده نمایید. در صورتیکه ارتفاع لیفتینگ بار زیاد است و نیاز به تغییر سرعت در هنگام لیفتینگ است می توانید از جرثقیل های سقفی دو سرعته مانند الفانت Elephant ژاپن که به ندرت در بازار ایران یافت می شود استفاده نمایید.

در صورتیکه دسترسی به برق شهری ندارید تنها انتخاب شما از میان جرثقیل ها نمونه های دستی می باشد که معتبر ترین این برند ها VITAL ژاپن است. البته اغلب نمونه های جرثقیل دستی ویتال در ایران نمونه های طرح و تولید چین هستند. با این وجود ابزار آلات لیفتینگ دیگری مانند پولیفت ها Lever block که بصورت اهرم دستی عمل می کنند و تا ۶ تن نیز موجود هستند و یا در مواردی تیفور که اغلب تا تناژ حداکثری ۴ تن مورد استفاده قرار می گیرد از دیگر انتخاب ها هستند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سلفون opp

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح