کد خبر : 89438
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۶

صدرالحسینی: ایران مایل به روی کار بودن دولتی فراگیر و مشارکتی در افغانستان است

صدرالحسینی: ایران مایل به روی کار بودن دولتی فراگیر و مشارکتی در افغانستان است

یک کارشناس مسایل غرب آسیا گفت: ما در ایران به یک دولت فراگیر و مشارکتی در افغانستان علاقه‌مندیم و نمی‌خواهیم یک قوم در این کشور در کلیت نظام حاکم شود، اساسا هم امکان این‌که چنین اتفاقی بیفتد خیلی ضعیف است. به گزارش ایسنا، سیدرضا صدر الحسینی کارشناس مسایل غرب آسیا در نشست بررسی تحولات افغانستان

صدرالحسینی: ایران مایل به روی کار بودن دولتی فراگیر و مشارکتی در افغانستان است

یک کارشناس مسایل غرب آسیا گفت: ما در ایران به یک دولت فراگیر و مشارکتی در افغانستان علاقه‌مندیم و نمی‌خواهیم یک قوم در این کشور در کلیت نظام حاکم شود، اساسا هم امکان این‌که چنین اتفاقی بیفتد خیلی ضعیف است.

به گزارش ایسنا، سیدرضا صدر الحسینی کارشناس مسایل غرب آسیا در نشست بررسی تحولات افغانستان که عصر روز چهارشنبه از سوی مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها برگزار شد، گفت: شناخت کافی در چهار دهه گذشته برای مردم ایران نسبت به اوضاع و گروه های سیاسی و اجتماعی افغانستان ایجاد شده است و اطمینان می‌دهم که شناخت کافی در ایران وجود دارد. ما در ایران به یک دولت فراگیر و مشارکتی در افغانستان علاقه‌مندیم و نمی‌خواهیم یک قوم در این کشور در کلیت نظام حاکم شود. اساسا امکان این که چنین اتفاقی هم بیفتد خیلی ضعیف است. مردم افغانستان نباید احساس کنند که در ایران حکومت، دولت و ملت آنها را فراموش کرده اند.

وی ادامه داد: ایران همواره میزبان خوبی برای خواهران و برداران افغان بوده است و با توجه به شرایط جدید پیش آمده این میزبانی را برای هرنوع احتمال در آینده اعلام کردیم و زمینه های پذیرایی ابتدایی و اولیه فراهم شده تا اگر وقایعی در افغانستان ایجاد شود، از کسانی که علاقه مندند در ایران حضور یابند در یک محدوده جغرافیایی مشخص پذیرایی کنیم و به همه میهمانان افغان در ایران اطمنیان می دهم که نسبت به موضوعات آنها در ایران بی تفاوتی وجود ندارد.

این کارشناس مسایل غرب آسیا با اشاره به سناریوهای محتمل گفت: اول اینکه به احتمال ضعیف ممکن است دولت با امکانات محدود که دارد بتواند شرایط را به قبل بازگرداند و حاکمیت خود را به آنچه قبلا بود، تسری دهد. باید بدانیم که در شش سال گذشته دولت نتوانست نیازمندی های اولیه یعنی امنیت مردم افغانسان را برقرار کند. مردم این کشور بسیار کم توقع‌اند، نه برق، نه آب و نه غذا نمی خواهند بلکه آنچه برایشان مهم است، امنیت است. متاسفانه دولتی که با حمایت آمریکا روی کار آمد نتوانست امنیت ابتدایی را ایجاد کند، از این رو بسیاری انفجار و ناامنی در این کشور ایجاد شد و حتی در مراکز مهم دولتی هم امنیت قابل قبولی وجود نداشت. اما امن‌ترین نقاط در این کشور مناطقی بود که خواهران و برادران شیعه ما در آن زندگی می کردند و این نشان می دهد که شیعه توانسته مساله مهم یعنی امنیت را در مناطق خود فراهم کند و از این به بعد هم همین طور خواهد بود.

صدرالحسینی تصریح کرد: متاسفانه آمریکایی‌ها هم آمدنشان و هم رفتنشان به ضرر مردم افغانستان بوده است. متاسفانه شاهدیم که آمریکا تلاش دارد تا بعد از خروج خود از افغانستان نیز برای خود یک دستاورد به دست آورد. در عین حال از آنجایی که آمریکایی ها نمی توانند زمان و شرایط خروج بدون دردسر را تضمین کنند اعلام کردند که ممکن است برگردند و همین الان هم دو هزار نیروی آمریکایی در افغانستان و کابل است، آنها به این راحتی افغانستان را رها نمی کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تا دو ماه دیگر به نظر پیش‌روی طالبان برای اینکه دست برتر را پشت میز مذاکره داشته باشد، ادامه خواهد داشت و مناطق دیگری را تصرف می کند اما نگاهی به کابل ندارد، چون می‌داند آنجا را نمی‌تواند به راحتی تسخیر کند. طالبان دنبال این است که تصویر غیرخشونت بار از خود به جهان نشان دهد. تصویری که دنبالش است آن چیزی نیست که برخی بزرگ‌نمایی می‌کنند. اگر زنی را شلاق زدند فقه مدنظرشان را اجرا کردند و حداقل تا امروز به این شکل بوده است.

این کارشناس مسایل غرب آسیا گفت: چشم انداز صلح در افغانستان تا دو ماه دیگر متصور نیست و همه جریان های شیعی یعنی مجاهدان سابق و نسل های بعدی آنها تلاش دارند نابسامانی به حدی کنترل شود که به سمت ملوک الطوایفی شدن نروند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.