کد خبر : 194217
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 اسفند 1400 - 23:19

تلاش ما تبعیض مثبت به نفع زنان بوده است

تلاش ما تبعیض مثبت به نفع زنان بوده است

مدیر کانون بانوی فرهنگ در جشن پنج‌سالگی آن گفت: کانون بانوی فرهنگ تلاش داشته است تا با ایجاد تبعیض مثبت به نفع زنان فضایی مناسب رشد بانوان نویسنده را فراهم کند. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، جشن تولد پنج‌سالگی کانون بانوی فرهنگ در حوزه هنری انقلاب اسلامی با حضور جمعی

تلاش ما تبعیض مثبت به نفع زنان بوده است

مدیر کانون بانوی فرهنگ در جشن پنج‌سالگی آن گفت: کانون بانوی فرهنگ تلاش داشته است تا با ایجاد تبعیض مثبت به نفع زنان فضایی مناسب رشد بانوان نویسنده را فراهم کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، جشن تولد پنج‌سالگی کانون بانوی فرهنگ در حوزه هنری انقلاب اسلامی با حضور جمعی از مدیران حوزه هنری به همراه رونمایی از تازه‌ترین اثر کلر ژوبرت و تقدیر از این نویسنده فرانسوی ادبیات فارسی برگزار شد.

سارا عرفانی، مدیر کانون بانوی فرهنگ با بیان این‌که تولد بانوی فرهنگ بهانه‌ای برای دور هم جمع شدن اهالی فرهنگ و ادبیات است، گفت:  این کانون تلاش دارد با ایجاد تبعیض مثبت به نفع زنان فضایی مناسب رشد بانوان نویسنده را فراهم کند. یکی از معضلاتی که نویسندگان غیر پایتخت‌نشین همواره با آن روبه‌رو بوده‌اند نبود  امکانات لازم آموزشی و شکوفایی بوده است. از این رو توانستیم چنین نقصان و خلأیی را با برپایی دوره‌های آموزشی مجازی در کنار کلاس‌های حضوری پر کنیم.

عرفانی درباره فعالیت‌های این کانون گفت: سالی را که گذشت می‌توان سال جهش و تحول بانوی فرهنگ دانست که توانستیم با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی به فعالیت‌های مجموعه خود عمق و وسعت بیشتری بخشیم که جای قدردانی دارد.

او افزود: این کانون پنج سال قبل با پنج عضو از نویسندگان زن تشکیل شد و اعضا به این نتیجه رسیدند که محفل زنانه ادبی با حضور همه بانوان فعال در حوزه نویسندگی تشکیل دهند که ابتدا با برگزاری کلاس‌ها، کارگاه‌های نویسندگی و حتی ایجاد مهدهای کودک در کنار فعالیت انجمن این هدف را پیش بردیم. انجمن از دو گروه اعضای فعال و عادی تشکیل شده که اعضای فعال ۳۰ نفر و اعضای عادی ۸۰ نفرند. اعضای فعال به صورت مداوم و روزانه جلسات حضوری و مجازی را برگزار کرده و زیر نظر اساتید انجمن، تکالیفی را مستمراً انجام می‌دهند که نهایتاً مورد ارزیابی قرار گرفته و تا چاپ اثر نیز مورد حمایت هستند.

او درباره شرایط زمان عضوگیری اعضای جدید بیان کرد:  عضوگیری این کانون از روز چهارشنبه و همزمان با برگزاری نشست سالانه انجام می‌شود. همچنین عضوگیری افراد در انجمن صرفاً بر اساس علاقه بوده و شرط خاصی برای ورود افراد نداریم.

تلاش ما تبعیض مثبت به نفع زنان بوده است

عرفانی با اشاره به دلایل جذب نکردن نویسندگان جوان در طول سال بیان کرد: انجمن در سراسر سال برای اعضای جدید دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مستمری برگزار می‌کند که اعضای سابق هم حضور دارند. بنابراین امکان عضوگیری طی سال وجود ندارد.

مدیر کانون بانوی فرهنگ افزود: تاکنون موفق به چاپ ۱۰ اثر که اغلب رمان بوده شده‌ایم و این روند به صورت جدی‌تر کماکان ادامه دارد و از این تعداد دو مجموعه داستان کوتاه کوتاه در سوگواره دهم با موضوع عاشورا از سراسر ایران و حتی خارج از کشور برای این جشنواره ارسال شد و به چاپ رسید.

تقدیر از کلر ژوبرت و رونمایی از کتاب «ماجراهای امیرعلی و ننه گلاب»

بخش بعدی این جشن با حضور سیدامیر جاوید، مشاور و مسئول حوزه ریاست حوزه هنری، عبدالحمید قره‌داغی مدیر اداری مالی حوزه هنری و سارا عرفانی مدیر کانون بانوی فرهنگ به تقدیر از کلر ژوبرت و رونمایی ماجراهای امیرعلی و ننه گلاب به قلم او اختصاص داشت.

خادمی کانون بانوی فرهنگ افتخار حوزه هنری است

سیدامیر جاوید در جشن تولد پنج سالگی کانون بانوی فرهنگ گفت: بانوی انقلاب اسلامی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که جای دیگر پیدا نمی‌شود، حال اگر این بانو به روایت ادبی بپردازد گونه‌ای از ادبیات را خلق خواهد کرد که نمونه‌اش در دنیا دیده نشده باشد. ملموس‌ترین نمونه این تمایز فرش ایران است که فرایند توام با رنج آن است تا به کمال برسد و شکل نهایی بگیرد. کاری که خانم ژوبرت با عینیت بخشی به صورت های مینوی در آثارش انجام داده است شباهت بسیاری به فرش دستباف ایرانی دارد.

او در ادامه گفت: کاری که کانون بانوی فرهنگ آغاز کرده است در آینده نمونه‌های بسیاری همانند ژوبرت و آثار مشابه آن تحویل جامعه خواهد داد. از طرف خانواده حوزه هنری و محمدمهدی دادمان ریاست حوزه هنری که به دلیل کسالت و نگرانی از احتمال بیماری مهمانان این جشن از حضور در آن امتناع کرده است از همه اعضای کانون بانوی فرهنگ تقدیر و تشکر می‌کنم.

تلاش ما تبعیض مثبت به نفع زنان بوده است

در ادامه برنامه فرامرز ریحان‌صفت از شاعران طنزپرداز نیز به شعرخوانی پرداخت.

ترمیم شکاف‌های اجتماعی در ایران با ورود زنان به ادبیات

حسین شهرستانی، پژوهشگر حوزه فلسفه و جامعه‌شناسی، دیگر سخنران این مراسم بود.

او با اشاره به حضور زن در ادبیات فارسی گفت: به طور کلی کلیشه‌های شرق‌شناسانه‌ای وجود دارد که طبق آن، زن ایرانی یا مستوره است یا معشوقه؛ او در هر دو حالت منفعل است. کنشگر نیست و چهره خلاقی ندارد.

او با بیان اینکه مسئله زن در ادبیات از دو مقوله «موضوع ادبیات» یا «خالق ادبیات» قابل بررسی است، یادآور شد: زن به مثابه ابژه یا موضوع، همین مسئله است که در ادبیات، شعر و داستان‌های ایرانی قابل پرداخت است. برای این منظور باید به الگوهای کهن و قدیم رجوع کرد. در غیر این صورت، آثار نوشته شده سطحی خواهد بود. ما در این حوزه با دو دیدگاه فمینیستی و کلیشه‌ای مواجه هستیم. نویسندگان کانون بانوی فرهنگ می‌توانند فراتر از این دو مقوله و به صورت متفاوت به موضوع زن در آثارشان بپردازند.

شهرستانی در ادامه به زن به عنوان سوژه یا خالق یک اثر ادبی اشاره و اضافه کرد: ادبیات فارسی متأسفانه کمتر شاهد زن به عنوان خالق یک اثر ادبی بوده است. در گذشته افراد معدودی چون رابعه بوده‌اند. در زمان حاضر نیز این مسیر با پروین اعتصامی آغاز می‌شود و تا نویسندگان امروز رسیده‌ است. نگاه زنانه به هستی در ادبیات وجود دارد، اما زن به عنوان داستان‌پرداز و شاعر در ادبیات ما حضور پررنگی ندارد. زنان بعد از پروین در ادبیات داستانی و شعر حضور پیدا می‌کنند و امروز با شکوفایی حضور زن به مثابه خالق ادبیات در ایران مواجهیم.

به گفته شهرستانی زنان به مثابه سوژه ادبیات می‌توانند نحوه نگاه زنانه به هستی، سیاست و فرهنگ را بدون دوقطبی‌سازی‌های زنانه- مردانه و در هماهنگی با روایت مردانه و تکمیل آن، وارد ادبیات کنند؛ این امر به ترمیم شکاف‌های اجتماعی در ایران کمک می‌کند؛ زیرا نگاه زنانه به هستی، نگاه پیوندجویانه است؛ در مقابل نگاه مردانه که نگاه ستیز و جدال تشدید است. ما امروزه نیازمند همدلی و هم‌سخنی هستیم. اگر بینش و افق دید زنانه وارد ادبیات ما شود و از این طریق به ابعاد دیگر جامعه نیز راه یابد، بسیاری از جدال‌هایی که جامعه ما را ملتهب کرده است، تلطیف می‌شود و امکان همدلی ملی در کشور بیشتر فراهم خواهد شد.

رونمایی از دو اثر جدید کانون بانوی فرهنگ

همزمان با برپایی این جشن دو اثر به نام‌های «آسنا و راز کنیسه» به قلم سمانه خاکبازان و «در اسارت نفرت» به نویسندگی عطیه صالحیان رونمایی شد.

عکس یادگاری با کیک تولد پنج‌سالگی بانوی فرهنگ با تقدیر از اعضای فعال کانون پایان بخش این جشن بود.

تلاش ما تبعیض مثبت به نفع زنان بوده است

تلاش ما تبعیض مثبت به نفع زنان بوده است

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

زيرنويس چسبيده

چگونه یک رپورتاژ موفق بنویسم؟

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح